Trenażer rowerowy to urządzenie w postaci stojaka do Twojego roweru, który umożliwia kręcenie w miejscu (w garażu, w mieszkaniu, w piwnicy). Głównym zadaniem trenażera jest stawianie oporu, który symuluje wysiłek w czasie jazdy na rowerze na zewnątrz. Dobry, uniwersalny trenażer możecie zastosować w zasadzie do każdego roweru, mtb, szosowego, triathlonowego czy gravela.
Dodatkową zaletą trenażera, która ma konkretne przełożenie na nasze starty latem, jest fakt, że cały czas "jeździcie" na swoim rowerze. Wszystkie ustawienia z ulicy nadal mają zastosowanie. Cały czas pracują dokładnie te same mięśnie, których będziecie potrzebować na zawodach.
Rowerek spinningowy, także fajny na zimę, nie daje już tak dobrego odwzorowania Twojej jazdy na zewnątrz. Zawodowi kolarze stosują tego typu urządzenia od lat. Nie tylko do treningów zimą lub w sytuacji, gdy nie mogą lecieć na zgrupowanie do ciepłych krajów, ale też na przykład do rozgrzewki przed czasowym etapem wyścigu.
Rodzaje trenażerów rowerowych
W sprzedaży znajduje się wiele modeli trenażerów, różnych producentów. Najprostsze to tak zwane trenażery rolkowe zbudowane z ramy, w której umieszczone są 3 walce. Jazda polega na ustawieniu na nich roweru i pedałowaniu. Taki trenażer nie wymaga modyfikacji roweru. Dodatkowo w czasie jazdy musisz utrzymywać równowagę podobnie jak na drodze. Wadą są ograniczenia dotyczące oporów, które symulowałyby na przykład długie, wymagające podjazdy.
Bardziej zaawansowane są trenażery magnetyczne. W przypadku takiego trenażera rower montujesz w metalowej ramie, na tylne koło zakładasz specjalną oponę o zwiększonym tarciu, a całe koło dociskasz do rolki, która będzie stawiała taki opór, jaki ustawisz na trenażerze.
Kolejny rodzajem są tzw. trenażery elektromagnetyczne. Ich budowa jest bardzo podobna do opisanych powyżej magnetycznych. Również zapinasz je pod tylnym kołem. Jednak zamiast magnesów zastosowanie tu mają elektromagnesy. Zatem opór regulujesz płynnie poprzez aplikacje treningowa na telefonie lub komputerze. Dzięki łączności z komputerem taki interaktywny trenażer może z pomocą odpowiedniego oprogramowania samodzielnie symulować przejazd konkretną trasą. Do wyboru będziesz miał najsławniejsze trasy z wyścigów z całego świata. Programy typu Zwift czy Rouvy oferują możliwość całkowitego zanurzenia się w bogatych środowiskach wirtualnej jazdy, w tym w grupowych przejażdżkach czy wirtualnych wyścigach.
Zdecydowanie najlepszym typem trenażera rowerowego są urządzenia tzw. direct drive (z napędem bezpośrednim). Są w pełni interaktywne. Celem zamontowania, zdejmujemy z roweru tylne koło i instalujemy rower do trenażera. Taki trenażer jest dużo cichszy, lepiej odwzorowuje i symuluje prawdziwą jazdę: podjazdy, zjazdy. Z pomocą odpowiedniego oprogramowania przypilnuje odpowiedniego poziomu watów na Twoim treningu albo zabierze Cię na trasę etapu Tour de France.
Spójrz na trenażer nie tylko jak na urządzenie treningowe, które nie tylko pozwala utrzymać formę zimą, ale też na coś, co zaoferuje Ci dobrą zabawę, motywacje a często nawet towarzystwo w czasie zimowej jazdy pod dachem. Trenażery typu smart w pełni dostosują się do Twoich treningów. Pozwolą na udział w wyścigach, ale tez spokojnych coffee ride.
Technologia wychodzi Ci naprzeciw, spróbuj a na pewno docenisz ten rodzaj treningu, gdy znów zawita wiosna. Jeśli w dalszym ciągu nie jesteś przekonany, to możesz przed podjęciem ostatecznej decyzji spróbować jazdy na trenażerze bez ponoszenia dużych kosztów. Wypożycz go.